Najczęstsze błędy w odchudzaniu – jak ich uniknąć?
Zgrabna i zadbana sylwetka jest pożądana przez wiele osób, wpływa bowiem na atrakcyjność wyglądu. Nikogo nie dziwi więc dążenie do jej uzyskania, najczęściej poprzez regularną aktywność fizyczną i dietę. Należy jednak wiedzieć w jaki sposób się odchudzać, aby czynność była bezpieczna, skuteczna i nie wiązała się z efektem jo-jo. Większość popełnia błędy, które niwelują rezultaty lub uniemożliwiają ich osiągnięcie.

1. Zbyt restrykcyjna dieta
Pierwszym krokiem w dążeniu do uzyskania oczekiwanej masy ciała i zgrabnej sylwetki jest wyliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego, biorąc pod uwagę wiek, płeć, wagę, wzrost, poziom aktywności fizycznej oraz rodzaj pracy zawodowej. Od uzyskanego wyniku należy odjąć 300-400 kcal, nie więcej. Wiele osób decyduje się na wyjątkowo restrykcyjną dietę, spożywając zaledwie 600-1500 kcal. Nie jest to ilość energii wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza, gdy jednocześnie uprawiamy sport.
Należy pamiętać, że także do spalania tkanki tłuszczowej potrzebny jest pewien nakład energii. Gdy ilość spożywanych kalorii będzie zbyt mała, organizm chcąc zrobić zapasy na ten trudny okres zacznie od zahamowania metabolizmu i dalszego odkładania tkanki tłuszczowej, co jest sytuacją całkowicie odwrotną od zamierzonej.
2. Brak zbilansowanej diety
Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować i zająć się spalaniem tkanki tłuszczowej, musi otrzymywać odpowiednią ilość zarówno białek, jak i węglowodanów czy nawet tłuszczów (mowa oczywiście o zdrowych tłuszczach roślinnych i tych pochodzących z ryb). Dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy, witaminy i minerały. Dzięki temu nie będziemy odczuwać ciągłego głodu, a tym samym nie będziemy mieć ochoty na podjadanie między posiłkami. Nie należy przy tym zapominać o odpowiednim nawodnieniu, przynajmniej 1,5 l wody dziennie.
3. Unikanie liczenia kalorii z płynów
Wyliczając spożyte danego dnia kalorie wiele osób ma tendencję do omijania płynów i napojów, biorąc pod uwagę jedynie posiłki. Należy pamiętać, że również napoje zawierają kalorie, także wszelkie soki, koktajle, smoothies, a już w szczególności alkohole. Warzywno-owocowe soki oczywiście są dobrą opcją na dietach – stanowią zdrową przekąskę i mogą zastąpić drugie śniadanie lub podwieczorek, dodają energii, ze względu na zawartość błonnika zapewniają uczucie sytości, a latem mogą być idealną ochłodą dla rozgrzanego organizmu.
4. Weekendowa przerwa od redukcji
Dwudniowe przerwy, podczas których sięgamy po słodycze, fast-foody czy niezdrowe posiłki sprawiają, że możemy w krótkim czasie zniweczyć rezultaty długiej pracy. Nie warto robić sobie 1-2 dni przerwy od codziennej diety. Aby nie mieć szczególnej ochoty na słodycze czy niezdrowe potrawy warto sprawnie wprowadzić do diety ich zdrowe odpowiedniki. Ciekawą opcją na śniadanie mogą być naleśniki bez dodatku cukru z odrobiną niesłodzonej konfitury lub z ulubionymi owocami. Z kolei alternatywą dla smażonych frytek mogą być pieczone słupki ziemniaków, batatów czy marchewki oprószone ziołami.
5. Brak cierpliwości
Nie tyjemy w tydzień czy w miesiąc, dlatego nie możemy oczekiwać, że w tak krótkim okresie czasu schudniemy. Dążenie do zgrabnej sylwetki może trwać wiele miesięcy, a nawet lat – w zależności od tego, ile kilogramów chcemy schudnąć. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna powinny jednak towarzyszyć nam do końca życia, a nie jedynie do momentu uzyskania oczekiwanej wagi. To styl życia, nie chwilowa zmiana. Tylko wtedy mamy pewność, że efekt będzie trwały. Nie wolno zniechęcać się przy początkowym braku efektów, na wszystko potrzeba czasu.