Poznańska 37 62-800 Kalisz

604 200 005

abczdrowie@o2.pl

Aktualności

Jak wytrwać na diecie?

Wiele rodzajów diet ma to do siebie, że ciężko jest utrzymać je przez dłuższy czas. W pewnym momencie nachodzi nas ochota na słodkie, podjadamy między posiłkami lub po prostu czujemy ciągły głód, co nie pozwala skupić się na wykonywanych czynnościach i pogarsza samopoczucie. Wytrwanie na diecie jest możliwe, jednak należy wiedzieć od czego zacząć.

cropped original 1024x411 Logo TN Jak wytrwać na diecie?

Odpowiednia dieta to podstawa

Aby nie odczuwać głodu na diecie odchudzającej (cechującej się obniżką kaloryczną o około 200-400 kcal mniej niż dzienne zapotrzebowanie organizmu) warto dobierać posiłki tak, aby zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym także błonnik gwarantujący sytość. W jadłospisie powinny zawierać się jedynie dania, które lubimy – dzięki temu z chęcią po nie sięgniemy i nie będziemy mieć nadmiernej ochoty na fast-foody, słodycze czy inne niedozwolone produkty.

Zdrowa dieta odchudzająca powinna być bogata w owoce, warzywa i źródła pełnowartościowego białka, nie należy jednak zapominać także o tłuszczach. Oczywiście mowa o zdrowych, roślinnych olejach, orzechach czy tłustych rybach morskich. Wszystkie te produkty przyspieszają metabolizm, wspomagają trawienie i poprawiają samopoczucie. Podstawą jest również właściwe nawodnienie organizmu, przynajmniej 1,5 l wody dziennie przy małej aktywności fizycznej i przynajmniej 2,5 l wody dziennie przy umiarkowanej aktywności fizycznej.

Suplementy diety

Warto sięgnąć wspomagająco po suplementy diety, jednak należy pilnować, aby były one całkowicie naturalne, sprawdzone i pochodziły od renomowanego producenta. Dobrze sprawdzi się białko, zarówno dla osób odchudzających się, jak i aktywnych fizycznie czy trenujących. Z kolei wszelkie koktajle odżywcze mogą stanowić dodatek do dania głównego lub być zdrowym zamiennikiem drugiego śniadania czy podwieczorku.

Jeśli natomiast mamy problem z wypijaniem odpowiednich ilości płynów dziennie, najlepiej zdecydować się na napoje aloesowe. Nie tylko orzeźwiają i efektywnie nawadniają organizm, ale również zawierają w składzie cenne minerały, tak niezbędne do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Regularność jedzenia

Nie jest ważne czy będziemy spożywać 3 czy 5 posiłków dziennie. Jest to kwestia indywidualna, którą każdy powinien dopasować do własnych potrzeb czy trybu życia. Istotne jest jednak, aby posiłki spożywane były o stałych porach, najlepiej z odstępem czasowym 3-4 godziny. Jeśli jesteśmy na wyjeździe lub w pracy, w której nie ma możliwości zjedzenia pełnowartościowego, tradycyjnego posiłku, można wspierać się gotowymi koktajlami odżywczymi. Ostatni posiłek nie powinien być spożyty później niż 2 godziny przed pójściem spać.

Aktywność fizyczna i hobby

Aby uniknąć ciągłego myślenia o jedzeniu warto znaleźć sobie ciekawe hobby, najlepiej związane z aktywnością fizyczną, niezbędną do uzyskania redukcji masy ciała oraz zachowania pełnego zdrowia. W dzisiejszych czasach wybór jest ogromny – jazda konna, pływanie, jogging, długie spacery, joga, taniec, zumba, jazda na rowerze – każdy znajdzie coś dla siebie. Może to być oczywiście hobby statyczne, np. układanie puzzli czy czytanie książek. Wszystko, co oderwie nasze myśli od diety.

Oprócz wybranego hobby zaleca się przynajmniej 45 minut aktywności fizycznej dziennie. Wybierajmy rower zamiast samochodu oraz schody zamiast windy, do sklepu chodźmy pieszo, zaś w pracy siedzącej róbmy co jakiś czas krótkie przerwy na rozciągnięcie mięśni.