Poznańska 37 62-800 Kalisz

604 200 005

abczdrowie@o2.pl

Aktualności

Sport bez sprzętu – czy da się tak ćwiczyć?

Ćwicz bez sprzętu!

Nie wszystkie dyscypliny sportowe wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu, który niekiedy jest w stanie kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Doskonałym przykładem jest chociażby joga, która wiąże się jedynie z koniecznością znalezienia stosunkowo miękkiego i równego podłoża. Istnieją także inne sporty, w przypadku których głównym narzędziem jest jedynie ludzkie ciało lub obiekty codziennego użytku znajdujące się wokół. Treningi bez sprzętu są przeprowadzane głównie w zaciszu własnego domu, gdzie zwykle nie występują profesjonalne urządzenia, takie jak na przykład na siłowni. Istnieją jednak dyscypliny sportowe realizowane na grupowych zajęciach, które również nie wymagają posiadania profesjonalnego sprzętu. Wybór odpowiedniej dyscypliny zależy wyłącznie od potrzeb i preferencji konkretnej osoby.

Jakie sporty nie wymagają posiadania sprzętu?

Istnieje wiele sportów niewymagających posiadania profesjonalnego i często bardzo drogiego sprzętu. Są nimi wszelkiego rodzaju ćwiczenia na matach, czy chociażby bieganie na świeżym powietrzu. Wówczas jedynym niezbędnym obiektem stają się wygodne buty pozwalające na przemierzanie kilometrów bez otarć i innych nieprzyjemnych kontuzji. Osoby, które nie chcą inwestować w drogie urządzenia mogą również rozpocząć swoją przygodę z basenem, gdzie jedynym, ale niewymaganym, przedmiotem stają się okulary do pływania czy ewentualny czepek. Latem sport tego typu może być uprawiany również na otwartym powietrzu, głównie w morzu lub miejscowych jeziorach. Jest to znacznie tańszy, a tak samo efektywny trening, jak aktywność fizyczna na krytym basenie. Są to jednak jedynie przykłady sportów, które można uprawiać bez konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu. W skład tego typu dyscyplin wchodzą wszelkiego rodzaju ćwiczenia wykorzystujące przedmioty codziennego użytku, przysiady, pompki lub chociażby szybsze spacery. Dzięki temu każda osoba jest w stanie dopasować odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej bez sprzętu do swoich potrzeb bez konieczności inwestowania w drogie przyrządy zajmujące dużo miejsca.

Trening w domu bez sprzętu – jak ćwiczyć?

Regularna aktywność fizyczna nie wymaga konieczności kupowania karnetów na siłownię, wejściówek na basen czy profesjonalnych urządzeń oraz przyrządów. Odpowiednie dopasowanie treningu do posiadanych obiektów i warunków jest w stanie działać tak samo dobrze, jak ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanych trenerów pracujących na siłowniach pełnych urządzeń różnego typu. Istnieje bowiem wiele ćwiczeń pozwalających na wykonanie bez jakiegokolwiek sprzętu. Doskonałym przykładem aktywności tego typu są pompki, brzuszki, różnego rodzaju wyskoki, skłony czy rozciąganie, a także pozycje charakterystyczne dla jogi. Treningi siłowe mogą być również organizowane z użyciem przedmiotów codziennego użytku, którymi w łatwy sposób zastąpisz drążek czy ciężarki. W tym przypadku najważniejsza jest Twoja kreatywność i umiejętność skomponowania odpowiedniego planu treningowego dopasowanego do Twoich możliwości.

Trening bez sprzętu poza domem

Istnieje wiele dyscyplin sportowych, które nie wymagają posiadania profesjonalnego sprzętu. Niekiedy nie jest nawet potrzebna piłka czy inny obiekt tego typu. Na terenie wielu polskich miast znaleźć można kluby oferujące zajęcia ze sztuk walki, pilatesu czy innych ćwiczeń bez sprzętu. Wówczas najważniejszym narzędziem staje się ludzkie ciało, a ewentualne przyrządy mogą stanowić jedynie dodatek i urozmaicenie regularnych treningów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wolą zdecydować się na grupowe zajęcia bez konieczności inwestowania w drogi i często duży sprzęt.

Ćwiczenia bez sprzętu, ale z drobną pomocą

Nie wszystkie sporty wymagają posiadania profesjonalnych urządzeń, jakie można znaleźć na siłowni. Istnieją aktywności, w przypadku których wystarczy zwykła piłka czy inny obiekt tego typu. Doskonałym przykładem takiego sportu jest piłka nożna, siatkówka czy koszykówka. Tego typu dyscypliny wymagają jednak zorganizowania większej grupy osób i odpowiedniej ilości miejsca. W przypadku domowych treningów bez sprzętu dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju ćwiczenia z gumami, dużymi piłkami czy ciężarkami kosztującymi nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. Bardziej kreatywne osoby mogą korzystać także z przedmiotów codziennego użytku oraz obiektów znajdujących się w parkach. Na terenie wielu miast istnieją bowiem siłownie na świeżym powietrzu, gdzie przeprowadzenie kompleksowego treningu nie wymaga kupowania wejściówek lub samodzielnego zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Jest to doskonała alternatywa dla krytych i płatnych siłowni, jednak należy pamiętać, że możliwość przeprowadzenia treningu jest często warunkowana od aktualnej pory roku oraz pogody.

Trening bez sprzętu – czy warto?

Jak widać, ćwiczenia bez sprzętu nie są niemożliwe do wykonania. Wręcz przeciwnie, skomponowanie właściwego planu treningowego wiąże się jedynie z odrobiną researchu i kreatywności. Niekiedy nawet nie zwracamy uwagi na fakt, że konkretna dyscyplina sportowa nie wymaga posiadania tego typu obiektów. Taka aktywność fizyczna sprawdza się doskonale w przypadku osób, które nie chcą przeznaczać znacznej sumy pieniędzy na niezbędne przyrządy, a chętnie podjęłyby się regularnych treningów. Tak więc nie pozostaje nic, tylko opracować odpowiedni plan ćwiczeń bez sprzętu dopasowany do Twoich potrzeb i rozpocząć swoją przygodę z treningami we własnym domu lub poza nim.